Наш клієнт, ТОВ «АБВ-Україна» (резидент), купив програмне забезпечення у червні 2011 у «AAA LTB.» (Нерезидент). І ми розповімо Вам про податкові нюанси, пов’язані з цією операцією, а саме про податок з ПДВ та податок на Репатріацію.
Якщо ж компанія під ключом доступу до програмного забезпечення здійснює продаж самої програми, як це робить «AAA Ltd.»(нерезидент), то в такому разі нерезидент виступає в особі дистриб’ютора програмного забезпечення та в питанні оподаткування операцій з продажу програмного забезпечення резиденту слід керуватися пп. «а» п. 186.3 ПКУ.
Ст.186.3 чітко прописує «Місце постачання товарів та послуг» і в нашому випадку місцем постачання послуги вважається місце, в якому одержувач послуг зареєстрований як суб’єкт господарювання або – за відсутності такого місця – місце постійного чи переважного його проживання.
П.п «а» надання майнових прав інтелектуальної власності, створення на замовлення та використання об’єктів права інтелектуальної власності, у тому числі за ліцензійними договорами.
При здійсненні купівлі програмного забезпечення у нерезидента в ЧЕРВНІ 2011 року, у нашого клієнта ТОВ «АБВ-Україна» виникає податкове зобов’язання з ПДВ. Згідно з ПКУ ст .187.1 датою виникнення податкових зобов’язань з постачання товарів/послуг вважається дата, що припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що відбулися раніше. У випадку з компанією ТОВ «АБВ-Україна» при купівлі програмного забезпечення, датою виникнення податкового зобов’язання є дата відвантаження та оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг резиденту (акт приймання-передачі майнових прав) згідно з ПКУ Ст.187.1. пп. “б”. В результаті операція надання резиденту ключів доступу до програмного забезпечення підлягає оподаткуванню ПДВ на загальні підстави за ставкою 20%. І ДПІ у листі від 15.07.2011 р. № 3005/9/31-606 також роз’яснює, що в цьому випадку операція надання покупцю ключів доступу до програми (продаж екземпляра такої програми) підлягає оподаткуванню ПДВ на загальних підставах-20%.
Висновок: ТОВ «АБВ-Україна» має у червневій декларації з ПДВ за 2011р. нарахувати податкові зобов’язання у розмірі 20% від суми винагороди згідно з Актом передачі майнових прав. Наголошуємо, Акт передачі майнових прав є першою подією визначення суми ПДВ. І сума вартості програмного забезпечення, яке було куплено резидентом, має бути перераховано в національну валюту за курсом Національного банку України на дату виникнення податкових зобов’язань.
Также следует обратить внимание на письмо от 20.05.2011 г. № 14408/10/31-122, в котором ГНИ Облонского района в г. Киева пришла к заключению, что с целью обложения НДС операций, связанных с предоставлением имущественных прав интеллектуальной собственности (программного продукта), следует руководствоваться вышеупомянутыми положениями НКУ, ГКУ и условиями соответствующего договора.
Податок на репатріацію.
При виплаті на користь нерезидента будь-яких доходів із джерелом їх походження з України необхідно виконувати вимоги п.160.2 ст.160 ПКУ1, яким передбачено обов’язок резидента при здійсненні розрахунків з нерезидентом утримати 15% податку від сум, що перераховуються, за рахунок нерезидента.
Додаємо перелік доходів із джерелом їх походження з України, які оподатковуються на репатріацію, зазначений у п.160.1 ст.160 ПКУ. :
1). Відсотки та дисконтні доходи, що сплачуються на користь нерезидента, у тому числі відсотки за позиками та борговими зобов’язаннями.
2).Дивіденди, що сплачуються резидентом.
3). Роялті.
4). Фрахт та доходи від інжинірингу.
5). Лізингова/орендна плата, що сплачується резидентами або постійними представництвами на користь нерезидента-лізингодавця/орендодавця.
6).Доходи від продажу нерухомого майна розташованого на території України.
7).Доходи отримані від провадження спільної діяльності на території України.
8). Інші доходи від здійснення нерезидентом господарської діяльності на території України.
9). Внески на премії та страхування чи перестрахування ризиків в Україні.
10).Брокерська, комісійна або агентська винагорода, отримана від резидентів або постійних представництв інших нерезидентів. Щодо брокерських, комісійних чи агентських послуг, наданих нерезидентом або його постійним представництвом на території України на користь резидентів.
11). Доходи у вигляді благодійних внесків та пожертв на користь нерезидентів.
12). Прибуток від операцій з торгівлі цінними паперами.
13). Винагорода за провадження нерезидентом або уповноваженими ними особами культурної, освітньої, релігійної, спортивної, розважальної діяльності на території України.
14). Доходи, отримані від діяльності у сфері розваг.
Висновок: У разі взаєморозрахунків з нерезидентом при передачі майнових прав інтелектуально